Rzeka Krutynia jest rzeką usytuowaną na Pojezierzu Mazurskim można ją zaliczyć do najpiękniejszych atrakcji na Mazurach. Wpływa ona do Jeziora Bełdany. Krutynia płynie przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny położony na terenie trzech gmin: Piecki, Mikołajki i Ruciane-Nida. Jej długość wynosi 99 kilometry.Przy jej charakterystyce, ważnymi danymi są informacje mówiące, że dolina  wspomnianej rzeki jest w wielu miejscach zatorfiona oraz zabagniona. W północnej i południowej części, otoczona jest wzniesieniami morenowymi o urozmaiconej rzeźbie. Nurt rzeki Krutyni jest wolny, a rzeka tworzy liczne zakola, szczególnie w środkowej, zabagnionej części rezerwatu. Spadek rzeki na długości około 10 km rezerwatu wynosi 1,3 m. Natomiast szerokość rzeki osiąga 30-40m, a głębokość od 1,5–2,5 m do 3–7 metrów. Natomiast powierzchnia jej dorzecza wynosi 638 kilometrów kwadratowych.

Kontynuując opis rzeki, należy dodać, że bieg Krutyni pod względem hydrologicznym rozpoczyna się na terenach otaczających Jezioro Warpuńskie. Jeśli będziemy się zastanawiali nad nazewnictwem, to na pojezierzach zwyczajowo jednak przyjmuje się nieco inne kryteria nazewnictwa. Ponieważ rzeki zmieniają nazwy zawsze lub prawie zawsze wtedy, gdy przepływają przez jezioro, które zbiera wodę z innych, dodatkowych rzek i cieków. Według takiego kryterium Krutynia zaczyna się w Jeziorze Krutyńskim, a kończy w jeziorze Bełdany, gdzie wpływa do Systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Zatem Krutynia w swoim różnym biegu przyjmuje różne nazwy. Między początkowymi jeziorami nie ma nazwy, następnie przyjmuje kolejno: Sobiepanka, Grabówka, Dąbrówka, Babięcka Struga, Struga Spychowska, aż w końcu Krutynia. Jak jest to widoczne, nazw tych jest wiele.

Tradycja istniejących spływów po rzece sięga czasów przedwojennych. Spływy łodziami wykonywany jest w okresie od kwietnia do listopada. Z dostępnych wspomnianych usług korzystają nie tylko turyści krajowi, ale też zagraniczni. Spływ łodziami po Krutyni to stały punkt programu wycieczek zagranicznych. Trasa spływu przebiega przez Rezerwat Krutyni. Jest to jedna z wielu atrakcji, czekających na nas. Dodatkowo na wspomniany spływ wyruszamy z istniejącej przystani obok mostu i płyniemy pod prąd rzeki w kierunku ośrodka turystycznego „Syrenka” i stanicy wodnej PTTK w Krutyni. Po pokonaniu około 200 metrach po prawej mijamy zabytkowy budynek przedwojennego sanatorium. Dziś mieści się w nim stołówka ośrodka „Syrenka”. Płynąc dalej wpłyniemy do płytkiego i wąskiego na około 3 metry kanału i opłyniemy największą na trasie wyspę. Na obu brzegach będziemy mogli zobaczyć, zauważyć działalność bobrów. Poznamy to po nadgryzionych brzozach, wyciętych leszczynach. Po minięciu ostatnich zabudowań wpłyniemy do lasu, porastającego zbocza wzgórz morenowych, między którymi płynie rzeka Krutynia.

Rzeka ujawni nam osobliwości świata roślin i zwierząt. Po dopłynięciu do przystanku „żółty piasek” zawrócimy i spłyniemy z prądem do Krutyni. Istnieje możliwość przedłużenia trasy i spływu do jeziora Krutyńskiego. Spływ trwa wtedy ok. 1,5 godziny. Płynąc w górę rzeki, po kilkudziesięciu metrach skręca ona w prawo. Znajdziemy się wtedy w jwj zakolu. Rzeka  Krutynia zawdzięcza własną nazwę licznym istniejącym meandrom, charakterystycznym dla jej dolnego biegu. Z tego też powodu wspomniana nazwa oznacza ,,rzekę wartką i krętą”. Z innych ciekawostek dotyczących tej rzeki, należą informacje o przegradzających rzekę szczątkach mostu drewnianego w miejscu brody, którym niegdyś przechodzili pieszo, czy przejeżdżali na koniach rycerze Krzyżacy. Celem ich była wtedy pobliska stanica myśliwska  nad Krutynią. Rzekę przegradzają również szczątki drewnianego mostu w miejscu brodu, którym przeprawiali się wspomniani Krzyżacy do pobliskiej stanicy myśliwskiej nad Krutynią. Przykładem innego rodzaju spływu dostępnego dla nas na rzece Krutynia, są spływy kajakowe, czy kajakiem. Wśród ich typów wymienić należy między innymi, trochę informacji dotyczących przedstawianego zagadnienia. Otóż w dostępnej ofercie znajdziecie Państwo propozycje spływów jednodniowych. Wspomniane spływy jednodniowe rzeką Krutynia są idealna propozycja dla wszystkich z nas spośród tych osób, które chcą rozpocząć przygodę z kajakarstwem. Istniejące odcinki są bardzo łatwe i nie sprawiają problemów początkującym kajakarzom. Na spływ kajakowy Krutynią można się wybrać również

z dziećmi.

Inne spływy kajakowe z proponowanych na trasach rzecznych, to:

– Spływ Krutynią na trasie Krutyń – Ukta.

– Spływ Krutynią na trasie Krutyń – Rosocha.

– Spływ Krutynią na trasie Krutyń – Nowy Most.

– Spływ Krutynią na trasie Krutyń – Iznota.

– Spływ Krutynią na trasie Zgon – Krutyń.

– Spływ Krutynią na trasie Spychowo – Krutyń.

– Spływ Krutynią na trasie Ukta – Nowy Most.

– Spływ Krutynią na trasie Ukta – Iznota.