Karkonosze i położony u stóp Śnieżki Karpacz jesienią posiada w ofercie dużo atrakcji. Karpacz jesienią mieni się różnorodnymi kolorami, warto się tutaj wybrać o tej porze roku. W tym czasie chętnie wybierają się tutaj osoby, które lubią rozkoszować się pięknymi krajobrazami. Połączenie wspaniałych górskich panoram z jesienną paletą kolorów daje niesamowite efekty, których nie znajdzie się w innej części roku.  Malowniczo wyglądający Karpacz uroczo współgra z tłem w postaci różnobarwnych drzew.

W Karpaczu i okolicach znajduje się dużo interesujących miejsc, które warto odwiedzić.

Karpacz jest najbardziej znanym polskim kurortem, jesienią staje się celem dla wielu turystów. Najczęściej turyści wybierają Karpacz noclegi centrum ze względu na bliskość atrakcji, możliwość spacerów oraz bliskość restauracji, które serwuje dania regionalne jak i tradycyjne. Osoby, które lubią w całkowitej ciszy zdobywać górskie szlaki, z pewnością docenią  uroki tutejszej jesieni.

W mieście można skorzystać z wielu atrakcji, które każdemu przypadną do gustu.

Muzea oraz wystawy, zadaszone lodowisko otwarte przez cały rok, kryte baseny, hala ze ścianką wspinaczkową mają ciekawą ofertę.

W mieście można miło spędzić czas w kameralnych restauracjach i pubach.

Warto wybrać się do Karpacza jesienią, bo to naprawdę piękne miasto, które zapewnia niezapomniane przeżycia, które na długo zostaną w pamięci.

Karpacz atrakcje:

Karpacz jest przepiękną górską miejscowością turystyczną. Znajduje się u stóp Śnieżki, najwyższego pasma Karkonoszy.

Rocznie do miasta przyjeżdża ponad 2,5 miliona turystów, przede wszystkim są to rodziny z dziećmi, a także osoby, które lubią aktywnie spędzić czas. Okolica posiada w ofercie piękne ścieżki i szlaki spacerowe.

Urozmaicone szlaki turystyczne w Karkonoszach sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

1. Centrum Karpacza – Deptak

Na ulicy Konstytucji 3 Maja w Karpaczu znajduje się urokliwy deptak.  Mieszczą się tutaj zabytkowe domy góralskie, restauracje, punkty z pamiątkami, centrum rekreacji Kolorowa. Można tutaj odczuć klimat panujący w popularnych miejscowościach turystycznych.  Interesującym fragmentem promenady w Karpaczu jest Skwer Zdobywców, powstał dlatego, że to właśnie Karpacz jest znanym w Polsce miastem himalaistów.

Postawiono tu kamień z Mount Everestu, który przypomina o zdobyciu go zimą przez Polaków.  Miało to miejsce w 1980 roku, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy byli pierwszymi na świecie zdobywcami tego szczytu zimą.

Mieszczą się tutaj tablice pamiątkowe z odbiciami butów i raków polskich słynnych himalaistów, m.in. Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Macieja Berbeki czy Krzysztofa Wielickiego. 

2. Śnieżka

Śnieżka (1602 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów, a także najbardziej charakterystycznym miejscem tego regionu ze względu na budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW w kształcie spodków znajdujący się na szczycie. Na szczycie mieści się barokowa Kaplica Św. Wawrzyńca.

Dzięki spodkom Śnieżka jest dobrze rozpoznawalna i bardzo dobrze widoczna z wielu miejsc w Kotlinie Jeleniogórskiej i w Karkonoszach. Śnieżka jest fantastycznym punktem widokowym, przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć miejsca oddalone o 200 km.

Na Śnieżce panuje ostry klimat, wieje silny wiatr.

Najwybitniejszy szczyt w Polsce, najwyżej wznoszący się wśród sąsiadujących wzniesień. Zdobywanie Śnieżki najlepiej zacząć w Karpaczu, zajmuje to ok. 2,5 godziny.

Jest możliwość skorzystania z Miejskiej Kolejki Linowej, którą można wjechać na Kopę (1375 m n.p.m.), a następnie przejść ze szlaku czarnego z łatwej drogi śląskiej.

Przez Śnieżkę przecina się Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, ponieważ tym pasmem przebiega granica Polski z Czechami.

Szlaki na Śnieżkę

– Szlak niebieski z Karpacza przez schronisko Samotnia, schronisko Strzecha Akademicka, Równię Pod Śnieżką, trasa łatwa, po drodze można zobaczyć Kościółek Wang, około 3 godzin.
– Szlak czerwony z Karpacza przez dolną stację wyciągu, schronisko Nad Łomniczką, Wodospad Łomniczki, Przełęcz Pod Śnieżką, około 3,5 godziny.
– Wyciąg krzesełkowy na Kopę z Karpacza, 15 minut, dalej pieszo szlakiem czarnym, 30 minut.

3. Świątynia Wang w Karpaczu

Kościół Wang lub Świątynia Wang w Karpaczu jest unikalnym zabytkiem skandynawskiej architektury sakralnej z XII w położonym na wysokości 885 m. n.p.m. Świątynia jest zaliczana do najstarszych, drewnianych kościołów w Polsce.

Nazwa Wang wywodzi się od miasteczka w Norwegii, z jakiego pochodzi Świątynia Wang. Świątynię Wang zbudowano z sosny norweskiej na przełomie XII i XIII wieku.

Konstrukcja tej drewnianej budowli została sporządzona bez użycia metalowych gwoździ, zastosowano tylko złącza ciesielskie.

Dzięki działaniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, kościół przeniesiono w Karkonosze.

Poświęcenie miało miejsce 28 lipca 1844 roku.

Pierwotnie budynek nie posiadał granitowej dzwonnicy, która chroni świątynię przed silnymi porywami górskiego wiatru.

Obok kościoła mieści się plebania parafii ewangelicko – augsburskiej, cmentarz przykościelny i pomnik hrabiny Fryderyki von Reden.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na bogate dekoracje na zewnątrz świątyni.

Wewnątrz zabezpieczono oryginalne elementy drewniane zrobione z sosny skandynawskiej. Są bogato ozdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi, a także pismem runicznym.

Cennym elementem wyposażenia jest ogromny XIX-wieczny krucyfiks wydrążony w pniu dębowym z lipową figurą Chrystusa.

Co roku Kościół Wang jest najchętniej odwiedzanym miejscem przez turystów z kraju i z całego świata.

Na obszarze obiektu można kupić pamiątki, wykonać zdjęcie z Duchem Gór, uczestniczyć we mszy św. albo po prostu cieszyć się pięknem i niepowtarzalnością tego miejsca.

4. Dziki Wodospad i zapora na Łomnicy 

W Karpaczu blisko dolnej stacji kolejki linowej na Kopę można zobaczyć urokliwy wodospad, znany pod nazwą Dziki Wodospad.

Dziki Wodospad powstał na górskiej rzece Łomnicy. 

Na Łomnicy dochodziło do kataklizmów z powodu obfitych opadów deszczu, dlatego władze miasta Karpacza postanowiły postawić na rzece zaporę przeciwrumoszową. Wodospad jest często odwiedzany przez turystów przyjeżdżających do Karpacza.

Zapora na Łomnicy powstała na jednej z najniebezpieczniejszych górskich rzek znajdujących się w Karkonoszach.

Po wielkiej powodzi w 1897 roku, kiedy to rzeka zniszczyła wiele domów i dróg, powstał program przeciwpowodziowy dotyczący uregulowania koryta rzeki w latach 1910-1915.

Powstały wtedy zapory przeciwrumowiskowe, a jedną z nich jest Zapora na Łomnicy.

Zapora na Łomnicy jest ciekawą atrakcją dla turystów, z przepięknym Dzikim Wodospadem i uroczym zalewem Zbiornik Łomnica, powyżej którego znajduje się restauracja „Nad Zaporą” gdzie można zjeść smaczne dania.

5. Krucze Skały

Krucze Skały są zaliczane do najpopularniejszej formacji skalnej Karpacza na stokach Kruczej Kopy w dolinie Płomnicy.

Zbudowane z jasnego granitognejsu mają wysokość 25 m. Stanowią świetny punkt widokowy na Karkonosze.

Ze szczytu rozciąga się cudowny widok na Karkonosze i Śnieżkę. U podnóża skał są dwie jaskinie. 

Według podań najstarsze kopalnie na Kruczych Skałach drążyli w średniowieczu poszukiwacze złota i kamieni szlachetnych.

Występują w nich duże grupy pegmatytów z kryształami drogocennych minerałów: korundów, szafirów i turmalinów.

Cenne okazy, które znaleziono w tym miejscu znajdują się aktualnie w Muzeum Geologicznym we Wrocławiu.

Obecnie Krucze Skały to centrum wspinaczkowe obejmujące kilkadziesiąt tras

o zróżnicowanym stopniu trudności. Wyznaczono tu kilka tras wspinaczkowych, na trasach mieszczą się trzy fragmenty wychodni skalnych. Skały fantastycznie nadają się do uprawiania wspinaczki.

6. Schronisko Samotnia

Schronisko PTTK Samotnia w Karkonoszach jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce, leżącym na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, na wysokości 1195 m n.p.m., w pięknie umiejscowionym miejscu nad Małym Stawem w Kotle Małego Stawu.

To niesamowicie urokliwe miejsce. Schronisko utworzono najprawdopodobniej w 1670 roku, z tego okresu pochodzą pierwsze informacje o jego istnieniu, zbudowano go w stylu góralskiej chaty. Obecny drewniany budynek schroniska z oryginalną wieżyczką powstał pod koniec XIX wieku.

Schronisko ma w ofercie 50 miejsc noclegowych.

Dojście do schroniska Samotnia

szlak niebieski, Karpacz Biały Jar przez Świątynię Wang.

szlak żółty, Karpacz Biały Jar przez schronisko Strzecha Akademicka przy którym trzeba zmienić szlak na niebieski.

szlak niebieski, spod schroniska Dom Śląski przez schronisko Strzecha Akademicka.

7. Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu

Karkonoskie Tajemnice to niecodzienne i tajemnicze Muzeum w Karpaczu usytuowane przy końcu promenady.

Tutaj, u stóp Śnieżki, każdy turysta ma niepowtarzalną okazję zaznajomić się z historiami i legendami związanymi z Karkonoszami.

Karkonoskie Tajemnice powstały w miejscu znalezienia wiekowego kostura Ducha Gór. Ten niesamowity przedmiot wykopano 26 marca 2011 roku w trakcie prac budowlanych.

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze można zobaczyć ten interesujący eksponat.

W podziemiach Karkonoskich Tajemnic można zapoznać się z historiami o zielarzach zamieszkujących  Karkonosze, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych oraz legendy o Duchu Gór i zobaczyć niezwykły korzeń mandragory.

Wystawa Karkonoskich Tajemnic jest interaktywna, co pozwala na bycie częścią magicznego świata Karkonosza.

Dzieci z pewnością ucieszą się z takiej formy zwiedzania, gdzie można aktywnie uczestniczyć w tym, co się dzieje wokół.

Dorośli również będą zachwyceni tym miejscem, bo to wyjątkowy sposób spędzenia czasu.

8. Miasteczko Western City Ściegny koło Karpacza

Blisko Karpacza w niewielkich Ścięgnach jest zlokalizowany chętnie odwiedzany przez turystów Western City czyli Westernowe Miasteczko, gdzie łatwo można się przenieść do czasów amerykańskiego Dzikiego Zachodu.

Western City stworzono 4 lipca 1998 roku, w Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

W Western City w Karpaczu można posłuchać muzyki country, wypocząć na przestronnej łące podziwiając wspaniałe widoki na Karkonosze.

Na osoby lubiące aktywnie spędzać czas czeka strzelnica indiańska, wysoki słup, na który trzeba się wspiąć, możliwość wypłukiwania złota z piasku i mnóstwo innych atrakcji.

Z pewnością każdy, kto tu przyjedzie spędzi ciekawe i niezapomniane chwile.

9. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Będąc w Karpaczu warto wybrać się do Muzeum Sportu i Turystyki. Położone jest w centrum w zabytkowym domu przysłupowym, postawionym w XVIII wieku.

W muzeum można się zapoznać z historią osadnictwa w Karkonoszach, najciekawszymi okazami flory i fauny, a także dowiedzieć się o początkach turystyki i dziejów sportów zimowych.  W Muzeum znajdują się narty Kamila Stocha, jest to jedna z wielu pamiątek po znanych sportowcach.

Dużo w nim ciekawych informacji, o których opowiada Krystyna Czubówna.

Mieszczą się tutaj również historyczne egzemplarze nart, sanek, bobslejów i medali.

10. Pielgrzymy

Pielgrzymy to otoczone lasem, potężne i bardzo charakterystyczne skały w Karpaczu, najbardziej popularna formacja skalna mieszcząca się we wschodniej części Karkonoszy, na wysokości 1204 m n.p.m. na stoku Smogorni.

Skały swój kształt zawdzięczają ustawicznemu procesowi erozyjnemu tzn. żłobieniu granitów.

Każda ma kilkadziesiąt metrów wysokości i znajdują się u góry ponad polaną. To największa grupa skalna w całych Karkonoszach do 25 m wysokości. Na wierzchołkach skał tworzą się  „kociołki wietrzeniowe”

Nazwa wywodzi się od kształtów, które przypominają ludzkie postacie, nazywano je Trzema Wdowami, Trzema Turniami lub Trzema Kamieniami.