Beskid Śląski jest niezwykle urokliwym pasmem górskim często odwiedzanym przez turystów szukających atrakcji i przyjemnych szlaków. Położony w województwie śląskim, zaliczany do Beskidów Zachodnich, graniczy z Czechami i Słowacją.

Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są Skrzyczne, Barania Góra, Klimczok, Czantoria i Równica.

O każdej porze roku przybywa tutaj dużo turystów, aby zwiedzić Beskid Śląski, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem latem i zimą. Trzeba zaznaczyć, że w szczególności Szczyrk i Wisła posiadają bogate zaplecze narciarskie.

Beskid Śląski graniczy z Kotliną Żywiecką na wschodzie, z Beskidem Żywieckim na południowym wschodzie, z Beskidem Śląsko-Morawskim na zachodzie, są to tereny umiejscowione po czeskiej stronie, po północnej stronie jest Pogórze Śląskie, a na północnym wschodzie Beskid Mały.

Co warto zwiedzić, zobaczyć w Beskidzie Śląskim?

1. Skrzyczne w Beskidzie Śląskim
2. Barania Góra

3. Dolina Białej Wisełki

4. Malinowska Skała

5. Klimczok

6. Trzy Kopce Wiślańskie

7. Równica

8. Czantoria i wieża widokowa

9. Leśny Park Niespodzianek

10. Wodospad w Wiśle

11. Ochodzita

12. Dolina Białej Wisełki

13. Skolnity Ski&Bike Park

14. Stożek Wielki

1. Skrzyczne

Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego o wysokości 1257 m n.p.m. Na szczyt można się dostać kolejką krzesełkową prosto ze Szczyrku, z którego osuwają się stoki Skrzycznego.

Na szczycie znajduje się niewielka platforma widokowa, z której można podziwiać Żywiecczyznę oraz pasma przyległe do Beskidu Śląskiego, takie jak Beskid Żywiecki, Beskid Mały oraz widoczne daleko na horyzoncie przepiękne Tatry. Mieści się tutaj schronisko, w którym można na chwilę usiąść i zakosztować tutejszej kuchni.

2. Barania Góra

Drugim godnym polecenia szlakiem w Beskidzie Śląskim jest Barania Góra.

Usytuowana na wysokości 1220 m. n.p.m., to drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Śląskiego. Najchętniej wybieraną trasą przez turystów na szczyt Baraniej Góry są szlaki od strony miasta Wisła.

Można tam dojść doliną Czarnej Wisełki, dotrzeć do Schroniska Przysłop pod Baranią Górą i wybrać się na szczyt, na którym znajduje się wieża widokowa, skąd można podziwiać przepiękne widoki.

3. Dolina Białej Wisełki

Dolina Białej Wisełki to przepiękne miejsce znajdujące się w sercu Beskidu Śląskiego, fantastycznie nadaje się na spacery rodzinne, przez dolinę prowadzi droga asfaltowa o długości 2,6 km.

Dolina jest położona w Wiśle Czarne za Jeziorem Czerniańskim, można się tutaj cieszyć bliskością przyrody, czystym powietrzem, a także szumem potoku towarzyszącego w czasie spaceru.

Długość Doliny Białej Wisełki to ponad 6 km, o subtelnym nachyleniu wiodącym lekko pod górę w głąb doliny. Trasa spacerowa po asfalcie mierzy około 2,6 km.

Jest to słoneczna dolina, choć w zimowy poranek dosyć ciemna, a potok przepływający na wielu kaskadach pieni się, z tego powodu nazywany jest Białą Wisełką.

Kuligi w Dolinie Białej Wisełki

Dolina Białej Wisełki jest malowniczą doliną o każdej porze roku.

Zimą jest miejscem postoju sań zaprzężonych w konie pociągowe, ciekawym przeżyciem są kuligi w Wiśle, które rozpoczynają się i kończą ogniskiem i biesiadą. Kulig malowniczą Doliną Białej Wisełki to wymarzony plan na rodzinny odpoczynek wśród natury, wycieczkę szkolną czy spotkanie integracyjne dla pracowników.

4. Malinowska Skała

Godna polecenia jest trasa z Przełęczy Salmopolskiej, która jest ulokowana między Szczyrkiem a Wisłą.

Trasa na Malinowską Skałę jest zaliczana do ulubionych szlaków turystów w Beskidzie Śląskim.

Skała na szczycie Malinowskiej Skały jest najbardziej oryginalnym miejscem w Beskidzie Śląskim, położona w Paśmie Baraniej Góry, między wzniesieniem Baraniej Góry a Skrzycznem.

Każdy kto ma czas i dobrą kondycję to wyżej wymienione szczyty może odwiedzić w ciągu jednego dnia.

5. Klimczok

Z jednej strony do Szczyrku obniżają się stoki Skrzycznego, a po drugiej stronie unosi się Klimczok.

Klimczok ma wysokość 1117 m. n.p.m. W drodze na tę beskidzką górę mija się Sanktuarium na Górce.

Blisko szczytu znajduje się urokliwe schronisko, osoby mające więcej sił mogą się wybrać na Szyndzielnię lub odwiedzić Chatę Wuja Toma.

Droga na Klimczok ze Szczyrku zajmuje powyżej dwóch godzin.

6. Trzy Kopce Wiślańskie

Trzy Kopce Wiślańskie i prywatne schronisko Telesforówka należą do jednych z ciekawszych miejsc w Beskidzie Śląskim.

Zawdzięcza to między innymi staremu garbusowi, który oczekuje na turystów w pobliżu budynku schroniska.

Jest możliwe dotarcie tutaj szlakami z Wisły i Brennej. Szczyt jest zlokalizowany pośród gór na wysokości 810 m. n.p.m., można stąd podziwiać cudowne widoki. Z tego miejsca zobaczymy Skrzyczne i Czantorię.

7. Równica w Beskidzie Śląskim

Szczyt Równicy znajduje się na wysokości 758 m n.p.m. Położona w rozgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim.

Masyw górski unosi się nad dolinami Wisły oraz Brennicy. Dużym zainteresowaniem cieszy się tutaj polana umiejscowiona pod szczytem,

doprowadzono stąd drogę z sąsiedniego Ustronia. Jest tutaj kilka restauracji, park linowy, dawne schronisko PTTK na Równicy.

Warto się tutaj wybrać, aby podziwiać przepiękną panoramę na Beskidy razem ze szczytami Czantorii Wielkiej oraz Małej, Soszowa Wielkiego, Skrzycznego, Baraniej Góry i Malinowskiej Skały. Szczyt Równicy to spokojne miejsce, gdzie dominuje łagodny klimat ukryty w leśnej głuszy.

8. Czantoria i wieża widokowa

Aby wejść na szczyt Czantorii Wielkiej blisko Ustronia, można pokonać trasę pieszo albo wyjechać na Polanę Stokłosica wyciągiem krzesełkowym. Z górnej stacji w ciągu 30 minut dostaniemy się na szczyt, na którym ulokowano wieżę widokową.

Widoki z wieży na Czantorii są interesujące, dlatego warto zastanowić się nad takim urozmaiceniem wycieczki.

Czantoria to najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim.

Jest najwyższym szczytem tej partii Beskidu Śląskiego dla Czechów.

9. Leśny Park Niespodzianek

Park rozrywki mieszczący się w uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia – Zawodziu,

przy ulicy Zdrojowej, na zboczu Równicy w Beskidzie Śląskim. 

Leśny Park Niespodzianek jest unikalnym ogrodem zoologicznym, gdzie można oglądać, dotykać i karmić zwierzęta, być z nimi bez żadnych ograniczeń, ponieważ jeleniowate, muflony i alpaki chodzą po całym parku.

Dokarmianie jest największą atrakcją dla najmłodszych. W Parku w Ustroniu zobaczymy jelenie, sarny, dziki, żubry.

Leśny Park – pokazy ptaków drapieżnych

W Leśnym Parku Niespodzianek żyją drapieżne ptaki w tzw. sokolarni,która jest wyróżnikiem Parku.

Dla turystów udostępniono specjalne pokazy lotów ptaków drapieżnych, o których bardzo interesująco opowiadają pracownicy Parku.

Można tutaj zobaczyć sokoły, aguję z jastrzębiowatych, kanie, myszołowy i orły.Orzeł bielik jest symbolem tego miejsca.

Leśny Park Niespodzianek – Sowiarnia

W tym miejscu stworzono sowiarnię, w której są organizowane pokazy sów, znajduje się tu m.in.: płomykówka, puszczyk, sowa śnieżna i inne. Podczas pokazów sowy fantastycznie współpracują i słuchają poleceń. Pokazy ptaków to prawdziwa perełka Leśnego Parku Niespodzianek i warto w nich uczestniczyć.

Inne atrakcje Parku

W Parku Niespodzianek znajduje się dużo ścieżek, prawie 3,5 km, spacerując po nich natrafiamy na kolejne niespodzianki, które posiada w ofercie to niesamowite miejsce. Dzieci mogą bawić się na placu zabaw i karmić zwierzątka.

Na terytorium Leśnego Parku Niespodzianek jest Muzeum Myślistwa i Łowiectwa. Park jest otwarty cały rok i zimą również jest bardzo atrakcyjny.

10. Wodospad w Wiśle

To przepiękny 8-metrowy wodospad, sztucznie wybudowany na Białej Wisełce w latach 50. XX wieku.

Naprzeciwko tego wodospadu jest widoczny system progów wodnych, które umożliwiają wędrówkę rybom w dół rzeki.

Przestrzeń wokół wodospadu w Wiśle to bardzo piękna i romantyczna strefa, idealna na spacery rodzinne i spotkania we dwoje.

Poniżej wodospadu, zmierzając w kierunku zieleni, dojdziemy do klimatycznej karczmy „Drewutnia”, w której warto się zatrzymać chociaż na chwilę. Wodospad w Wiśle oraz sąsiadujący z nim teren znajdują się w obszarze Rezerwatu Przyrody Wisła.

11. Ochodzita

Ochodzita to szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 895 m n.p.m. i jednocześnie  idealny punkt widokowy na beskidzkie szczyty oraz na Koniaków, który jest ulokowany na jej stokach. Warto się na nią wspiąć, prawie na sam sam szczyt Ochodzity prowadzi droga asfaltowa, jej zdobycie nie wymaga dużego trudu.

Z Ochodzity w kierunku Koniakowa prowadzą wyciągi ośrodka Ski Ochodzita. To bardzo urocze miejsce, przy dobrej widoczności widać stąd Tatry. Pod szczytem postawiono góralską Karczmę Ochodzita, widoki z tego miejsca na szczyty Beskidu Śląskiego są naprawdę urzekające. Jedzenie w karczmie jest bardzo smaczne, a kelnerzy są ubrani w tradycyjne, góralskie stroje.

Przy ścieżce która stąd prowadzi na Ochodzitą można spotkać kobiety, które tworzą słynne koronki koniakowskie.

12. Skolnity Ski & Bike Park

Całoroczny rowerowo – narciarski ośrodek Skolnity Ski & Bike Park ulokowany w centrum Wisły, w pobliżu kompleksu skoczni narciarskich Centrum. Dolna stacja kolei krzesełkowej jest usytuowana około 700 metrów od Centrum Przesiadkowego.

To najbardziej dogodna lokalizacja stacji narciarskich w Wiśle. Skolnity Ski jest nazywany „Dachem Wisły” ponieważ górna stacja kolei jest umieszczona na wysokości 660 m.n.p.m.

Wyjeżdżając koleją krzesełkową do góry zostajemy urzeczeni zachwycającym widokiem miasta, które fenomenalnie prezentuje się o każdej porze roku. Kompleks działa od 9 stycznia 2015 roku.

Zimą można skorzystać z 4-osobowej kolei krzesełkowej firmy Leithner o długości 800 metrów, 2 tras narciarskich o różnorodnym stopniu trudności – 1100 metrów i 980 metrów oraz wyciągu taśmowego dla dzieci – 70 metrów.

Trasy prowadzą zakrętami przez las, to powoduje, że jazda jest urozmaicona. Dodatkowym wsparciem dla rodzin z małymi dziećmi jest system Kid-stop, który zabezpiecza przed wypadnięciem dzieci korzystających z wyciągu krzesełkowego.

Na miejscu jest również wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska. Od wiosny do jesieni Skolnity Ski & Bike Park zaprasza wszystkich chętnych na przejażdżkę górskimi trasami rowerowymi.

Dla rowerzystów stworzono 9 kilometrów tras jednokierunkowych. Zielony Zygzak, Niebieska Fala i Czerwona Strzała to trasy górskie o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy mają swój początek na górnej stacji wyciągu. Specjalne haki do zawieszenia za ramę lub koło umożliwiają transport rowerów na górną stację.

Przy górnej stacji wyciągu jest postawiona całoroczna zagroda z alpakami i osiołkiem, aleja z rzeźbami oraz plac zabaw.

Ogromnym zainteresowaniem narciarzy i turystów pieszych cieszą się tarasy widokowe na górnej stacji kolei, a także Karczma na Skolnitym z pizzą z pieca opalanego drewnem. Karczma oferuje wyborną kuchnię, może się pochwalić przestronnym widokiem na góry.

Karczma organizuje także imprezy okolicznościowe. Z tarasów rozprzestrzenia się widok na całe miasto, to sprawia, że górna stacja kolei stanowi świetną strefę relaksu.

13. Stożek w Beskidzie Śląskim

Szczyt górski w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim, trzeci co do wysokości po Wielkiej Czantorii i Kiczorach.

Stoki szczytowego sklepienia Wielkiego Stożka stromo zniżają się ku zachodowi, północy i wschodowi, tylko na południe jego grzbiet ciągnie się w poziomie ku Kyrkawicy. Góra ma postać regularnego stożka, jest zbudowana z piaskowca godulskiego.

Szczyt Wielkiego Stożka jest łącznikiem dla tzw. „ramienia Łączki i Filipki” – najdłuższego grzbietu bocznego Pasma Czantorii, który odchodzi od Stożka w kierunku północno-zachodnim. Masyw Wielkiego Stożka porosły lasami,na zachodzie głównie bukowymi

i bukowo-świerkowymi, a na wschodzie w większości świerkowymi. Przez Stożek przecina się granica między Polską a Czechami; przed wejściem obu państw do strefy Schengen mieściło się tutaj turystyczne przejście graniczne.

Pod samym szczytem jest Schronisko PTTK na Stożku oddane do użytkowania

w 1922 roku oraz węzeł szlaków pieszych, skąd można dojść m.in. na Przełęcz Kubalonkę, Czantorię Wielką, Soszów Wielki do Wisły, Wisły Głębce, Istebnej, Jaworzynki i Jabłonkowa. Przez szczyt ciągnie się Główny Szlak Beskidzki.

Ze szczytu rozciągają się pobieżne widoki na Beskid Śląsko-Morawski.

14. Trójstyk w Beskidzie Śląskim

Trójstyk to popularna nazwa unikatowego miejsca w Jaworzynce blisko Koniakowa i Istebna, gdzie łączą się granice 3 państw: Polski, Czech i Słowacji.

Prowadzi tu szlak zielony, jest możliwość dojechania samochodem, w miejscu Trójstyku postawiono 3 granitowe ostrosłupy ukazujące granice po stronie każdego z państw.

Dzięki unijnym środkom powstało tutaj zaplecze turystyczne, system podestów

i zadaszeń, które umożliwiają zorganizowanie pikniku.

Ciągnie się stąd uroczy widok na Beskid Śląski.