Mazury to region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego. Jest polską krainą jezior, znajduje się tam największe i najgłębsze jezioro w Polsce. Dużo turystów wybiera noclegi na Mazurach z dziećmi, by wypocząć w gronie najbliższych. Czy każdy ma tam co robić? Oczywiście! Jest tam wiele atrakcji dla dzieci a to niektóre z nich:


1.Mrongoville koło Mrągowa

To miejsce idealne dla miłośników westernów w każdym wieku. Mieści się tutaj plac zabaw dla najmłodszych z huśtawkami, dmuchańcem, a także grami zręcznościowymi takimi jak strzelanie z łuku, rzuty podkową, płukanie złota. Zagrać tutaj można także w interaktywną zabawę- Desperados, której scenariusz obejmuje m. in. pojedynek rewolwerów, napad na bank. Podziwiać można także pokazy kaskaderskie jazdy na koniach, a także odwiedzić muzeum indiańskie.

2.Wioska indiańska w Spytkowie
Nieopodal znanej miejscowości Giżycko znajduje się 10-hektarowe gospodarstwo, gdzie zrekonstruowana została indiańska wioska z prawdziwymi tipi. Jest tu także Muzeum Indian, w którym można podziwiać stroje, broń, zabawki, indiańskie rękodzieła oraz przedmioty codziennego użytku.

3.Planetarium i Obserwatorium Olsztyńskie
Obserwatorium znajduje się w budynku dawnej wieży ciśnień. Planetarium rozpoczęło tutaj swoją działalność w 1976 roku. Odgrywa głównie rolę popularyzatorską i edukacyjną. Pokazy teleskopowe nocnego nieba można podziwiać w każdy poniedziałek, środę i piątek. Historia tego miejsca sięga 1899 roku.

 1. Zwierzyniec Warmiński w Olsztynie
  Obiekt ten został stworzony przez wielkiego pasjonata przyrody, który sam chętnie oprowadza wycieczki po terenie Zwierzyńca, z wielką pasją opowiadając o zgromadzonych tu zwierzętach oraz o samym miejscu. Spotkać można tutaj daniele, jelenie, kangury, a także świnki wietnamskie.
  5.Mazurolandia
  To park o powierzchni 30000 m2, na którego powierzchni mieszczą się najpiękniejsze, doskonale odwzorowane zabytki tego regionu. Na terenie Parku Rozrywki znajduje się kolejka elektryczna oraz trampolina, dmuchane zjeżdżalnie, basen z piłeczkami, bungee i huśtawki. Na miejscu znajduje się także przymierzalnia strojów historycznych, park militariów z pojazdami militarnymi oraz zbiorami broni z czasów II wojny światowej.
  6.Galindia w pobliżu Mikołajek
  Podczas wizyty w tym miejscu można nauczyć się odróżniać tropy zwierząt, grać na bębnach oraz kopać bursztyn. Odwiedzić tutaj można Bursztynową Komnatę, pieczary, lochy demonów oraz termy. W okresie zimowym odbywają się tutaj kuligi. Działa także lodowisko. Istnieje również możliwość pojeżdżenia na nartach. To magiczne miejsce pełne niespodzianek. Wybierając noclegi w Mikołajkach warto zobaczyć ciekawą atrakcje.
  7.Leśne Arboretum Warmii i Mazur
  Głównym założeniem tego miejsca jest ochrona obecnych tu gatunków roślin. Miejsce to powstało w 1989 roku przy współpracy z naukowcami. Dzięki darowi Arboretum SGGW w Rogowie w 1990 roku zostały tu posadzone pierwsze krzewy i drzewa. Zwiedzanie odbywa się poprzez spacer po określonych działach. Część kolekcyjna obejmuje około 700 gatunków krzewów i drzew. W dziale flory polskiej mieści się ponad 300 gatunków krzewów i drzew występujących na terenie Polski. Podziwiać tutaj można m. in. jałowce, klony, róże dziko żyjące, świerki, jodły, suchodrzewy i inne. W ostatnich latach powstało Lapidarium geologiczne, na terenie którego obejrzeć można kolekcję kamieni i głazów z terenów Warmii i Mazur.
  8.Plenerowa inscenizacja bitwy pod Grunwaldem
  Zjeżdżają się tutaj miłośnicy historii z całej Europy. Impreza to część obchodów Dni Grunwaldu. Każdego roku w inscenizacji bierze udział około 1400 miłośników średniowiecza. To wydarzenie to wspaniała okazja do zapoznania się z historią tego miejsca oraz z poznaniem bliżej tej wspaniałej bitwy.
 2. 9 Aquasfera w Olsztynie
  Jest ono nowoczesnym kompleksem dla miłośników relaksowania się w wodzie. Miejsce to jest podzielone na klub fitness, basen rozgrzewkowy, basen olimpijski, część rekreacyjną, restaurację, a także obecny jest tutaj sklep sportowy. Basen olimpijski jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Korzystając z basenu rekreacyjnego, można wypróbować takie atrakcje jak kaskada wodna, masaże podwodne, leżanki, bicze wodne oraz sztuczna rzeka. Korzystać można również z saun. Specjalnie z myślą o najmłodszych zainstalowano w tym miejscu dwie zakręcone zjeżdżalnie oraz brodzik.
  10.Mazurskie Zoo Safari w Okrągłem koło Giżycka
  Teren zoo obejmuje około 100 hektarów i żyje tutaj około 400 gatunków zwierząt. Spotkać tutaj można jelenie, daniele, dziki, muflony, kozy, konie wielkopolskie, kucyki. Zwierzęta mieszkają w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych. Co ciekawe zwiedzanie odbywa się z bryczek i samochodów terenowych. Istnieje możliwość wstawienia do nich fotelika dziecięcego. Zwiedzanie odbywa się także w okresie zimowym. Istnieje wtedy możliwość oglądania zwierząt z ciągników z saniami. Przed przyjazdem warto zadzwonić do właścicieli celem rezerwacji miejsca w przyczepie.